"Atatürk,Bir Müslüman Ülkesinde Dini Ne Kadar Ön Planda Tuttu?"


Ulu Önder Atatürk,islam dininin ilime ve bilime açık olduğunu dile getirmiştir.Din hakkındaki görüşlerini "Atatürk ve Din" başlıklı yazımda sizlere sundum.
Ama 500 yıllık bir tarihe ve yönetim şekline rağmen bir gecede ve de ansızın cumhuriyetin ilanı bir müslüman ülkede neler yarattı.Ne gibi tepkiler aldı.O zaman şartlarına göre doğru karar mıydı yoksa yanlış karar mıydı?
Evet 500 yıllık bir yönetim şekline dur demesini bilen tek lider Atatürk'tü.Dinin devlete giydirilmemesini isteyen,çağdaşlığa önem veren bir liderdi.
Atatürk bir müslüman ülkesinde dini; devlet de ve kamu kesimlerinde yasakladı.Ulu Önder herkese de inanç özgürlüğünü tanıdı laiklik ilkesiyle.
Bence Atatürk bir müslüman ülkesinde dini sadece halk arasında serbest bıraktı.Ulu Önder ülkesi için belki dini fazla ön planda tutmadı.Buradan sakın şunu çıkarmayın "atatürk müslüman değildi o zaman" .Asla Atatürk' te bir müslüman bir türk evladıdır.Ama din konusunda biraz hassas bir insandır.Dinin devletten uzak olması görüşündedir.Ama bazı kesim"namusuzca"Atatürk ve din hakkında ileri geri konuşuyorlar.Bunlara toplum olarak dur demeliyiz.Hem atamıza,hem de dinimize atılan kara lekelere karşı çıkmalıyız.
Http://ufuk2008.blogcu.com

Not:"Atatürk ve Din" hakkında yazılarıma devam edeceğim.Bir sonraki yazım ise "ATATÜRK ve İKİ DÜŞÜNCE"

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !