"Atatürk Ve İki Düşünce"


Ulu Önder Kur'anı Kerimi türkçe diline çevirtmiş,Kur'anı Kerimi anlama ve  yüceltme çalışmaları yapmıştır.Ama bir Atatürk'çü olarak,Atatürk'ü a'dan z'ye bilmek istiyorum.Eğer Türkiye Cumhuriyeti kurucusu ise onun yolunda gidiyor  isek onun hakkında herşeyi  bilmek hepimizin hakkı.
Şimdi aşağıdaki video'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk şöyle diyor:
"Bizim devlet idaresindeki ana programımız ''cumhuriyet halk partisi'' programıdır..bunun kapsadığı presnsipler idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır...fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır...biz ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

Yukarıdaki söylenmiş olan bu metin M. Kemal in 1.11.1937 tarihindeki Meclisi açılışında söylediği konuşmadır.Şimdi iki taraflı bir düşünelim.
1)Kur'anı Kerimi Türkçeye çevirtip ve din hakkında görüşlerini belirten ATATÜRK mü;
2)"Gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır...biz ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."söyleyen ATATÜRK mü?
Ama meclisin açılışında yapılan konuşma Atatürkün din karşıtı olduğunu bize kanıtlamaz.Zaten diğer  yazılarımda belirttiğim gibi Atatürk bir müslümandır.O sadece tekrar söylüyorum "devlette dini"yasaklıyor.Yani devlete şeriatı yasaklıyor.

Http://ufuk2008.blogcu.com

Not:"Atatürk ve Din" hakkında yazılarıma devam edeceğim.Bir sonraki yazım ise "ATATÜRK'ÜN CENAZE NAMAZI NEDEN CAMİDE KILINMADI?"

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !